(AU)GINTI PRODUKTYVUMĄ

Sėkmė myli discipliną, kantrybę, užsispyrimą ir produktyvumą – kai prisijaukinsi šiuos dalykus, ji ateis pati. Tavo dėmesiui – kelių žingsnių planas produktyvumo ir tikslų įgyvendinimo link!

1 ŽINGSNIS: GINTI PRODUKTYVUMĄ NUO BEREIKŠMIŲ ANALIZIŲ IR GRAUŽATIES

Kai vieni suklumpa patirdami nesėkmę, jie stojasi su dar didesniu užsidegimu ir sau kartoja, kad jokios kliūtys nesutrukdys pasiekti užsibrėžto tikslo. Kiti vos tik suklupę taip ir lieka klūpoti analizuodami ir grauždami save dėl patirtos nesėkmės. Graužatis ir kritiškas savęs kaltinimas – visiškai beprasmis darbas, taip tik švaistai savo laiką ir jėgas. Analizė reikalinga tam, kad suprastum, kokią patirtį gavai iš tos situacijos. Tai supratusi turi atsispirti pagundai kelintą kartą iš naujo apmąstyti skaudinančią situaciją.

Merginos dažnai švaisto savo laiką, kai dėl kokių nors priežasčių nesusiklosto santykiai su antrąja puse. Jos daug kartų iš naujo analizuoja situaciją, bando suprasti, ką galvoja vaikinas, ką jos pačios padarė negerai, kuo prastesnės už tą, kurią jis pasirinko ir t. t. Taip pasinėrusios į analizę galiausiai pradeda kaltini save, pasitikėjimas savimi mažėja, savikritika auga. Pamiršta, kad egzistuoja dvi realybės – vidinė (rodanti, kaip išorinę tikrovę suvokia konkretus žmogus) ir išorinė (atskleidžianti  tikrus aplinkoje vykstančius reiškinius). Taigi vidinė tikrovė nėra tai, kas iš tiesų vyksta, bet tai, kaip tai supranti tu. Tad, ar verta švaistyti savo laiką bereikšmėms analizėms? Tikrai ne. Atsikratyk šio įpročio ir eik pirmyn savo tikslų link.

2 ŽINGSNIS: GINTI PRODUKTYVUMĄ NUO SOCIALINIŲ TINKLŲ

Šiandien būti prisijungus internete 24 valandas per parą ir 7 dienas per savaitę yra visiškai įprasta, tačiau socialiniai tinklai – vienas iš didžiausių produktyvumo priešų. Jau nekalbant apie tai, kad per „Messenger“ programėlę susirašinėji su keliais draugais vienu metu, internetas siūlo labai daug informacijos, kuria apkraunamos tavo smegenys. Dėl to susilpnėja koncentracija ir užduotis pradedi atlikti lėčiau. Geriausia išeitis – planuoti savo laiką, ypač tada, kai reikia atlikti svarbias užduotis. Jeigu tau reikia pasiruošti kontroliniam darbui ar parašyti referatą, aiškiai susiskirstyk savo  laiką. Pavyzdžiui, 40 minučių dirbi, 20 minučių ilsiesi (yra nustatyta, kad geriausias darbo ir poilsio santykis – 52 minutės darbo ir 17 minučių poilsio). Darbui skirtu metu būk atsijungusi nuo visų socialinių tinklų ir išjungusi mobiliojo telefono garsą, taip užduotis atlikti greičiau ir kokybiškiau.

3 ŽINGSNIS: GINTI PRODUKTYVUMĄ NUO „PADARYSIU RYTOJ“ SINDROMO

Nuolatinį polinkį darbus atidėlioti vėlesniam laikui, o tuo metu užsiimti bet kokia  pašaline veikla, kad tik nereikėtų dirbti, psichologai vadina prokrastinacija. Tokie žmonės naują užduotį pasitinka su entuziazmu, ilgai planuoja, kaip ją atliks, laukia įkvėpimo, sau kartoja „dar turiu daug laiko“, tačiau dienos bėga, o tas „rytojus“, skirtas darbams pradėti, taip ir neateina. Tuomet atsiranda įtampa ir mintys „reikėjo anksčiau“, „dabar nespėsiu“, „jau vėluoju“ sukelia paniką, kuri „paralyžiuoja“ protą. Rezultatas – neatlikti darbai ar darbai atlikti paskutinę naktį. Psichologai išskirai akademinę prokrastinaciją ir ją vadina studentų sindromu, juk studentų gyvenimo tempas dažnai priklauso nuo galutinių terminų darbams atliktio studentai darbus neretai atidėlioja iki paskutinės minutės.

Todėl dirbk, kad ir po nedaug, bet nuosekliai, susidaryk planą ir jo laikykis, neapgaudinėk savęs ieškodama priežasčių, kodėl šiandien to darbo neatliksi. Jei norėsi patingėti, leisk sau tai padaryti rytoj, o šiandien imkis darbo.

4 ŽINGSNIS: AUGINTI PRODUKTYVUMĄ ATRANDANT, KAS TINKA BŪTENT TAU

Produktyvumas bus geresnis, kai žinosi, kokiu būdu informaciją įsimeni geriausiai. Yra trys pagrindiniai mokymosi būdai: vizualinis (regimasis), audialinis (girdimasis) ir kinestezinis (liečiamasis). Vizualinio tipo atstovai informaciją geriausiai įsimena braižydami schemas, minčių žemėlapius, spalvotai ryškindami svarbiausias mintis. Tie, kuriems lengviausia mokytis audialiniu būdu, turi gerą girdimąją atmintį, todėl įsiminti informaciją geriausia skaitant garsiai ar mokant kitą. Kinestetikai nenustygsta vietoje, todėl jiems paprasčiausia mokytis vaikštant, keičiant padėtį, spragsint tušinuku ar labai emocionaliai reaguojant į medžiagą – jų rankose net dulkių siurblio instrukcija gali virsti dramos scenarijumi.

5 ŽINGSNIS: AUGINTI PRODUKTYVUMĄ PLANUOJANT

Nuo produktyvumo neatsiejama dienotvarkė, beje, tai – ne tik darbų, bet ir poilsio, laisvalaikio planavimas. Jei nuolat jausiesi pavargusi, būsi neišsimiegojusi, fiziškai neaktyvi, gersi per mažai vandens, nesveikai maitinsiesi, jokie anksčiau išvardyti patarimai nepadės. Dėl jaunatviško maksimalizmo daug kas tiesiog pamiršta, kad yra žmogus, o ne kompiuteris. Juk ir kompiuterį reikia perkrauti. Kaip kompiuteris duoda aiškius ženklus apie per didelę apkrovą, taip ir tavo kūnas siunčia signalus, kurių negali ignoruoti.

PLANUODAMA SAVO LAIKĄ, ATKREIPK DĖMESĮ Į ŠIUOS DALYKUS:

  • Vienu metu atlik vieną užduotį. Bandydama atlikti daug užduočių vienu metu greitai pavargsi ir suaktyvinsi streso hormonus.
  • Nusistatyk tikslus ir pasidaryk planą, kaip jų sieksi. Tai gali būti tiek dviejų dienų tikslas, tiek mėnesio ar metų.
  • Sudėtingus darbus suskaidyk į mažas dalis. Nuosekliai atlikinėk po tą mažą darbelį ir lėtai, bet užtikrintai irkis į priekį.
  • Į dienotvarkę įrašyk dvi svarbiausias tos dienos veiklas, numatyk, kiek laiko reikės joms atlikti. Tik atlikusi svarbiausias užduotis imkis mažiau reikšmingų darbų.
  • Savo dienotvarkėje skirk laiko fiziniam aktyvumui – mankšta, reguliarus sportas, 30 minučių tempimo pratimų, pasivaikščiojimas gryname ore, šokiai, šuns vedžiojimas ir t.t.
  • Skirk laiko bendravimui, tai – puikus poilsis, atitraukiantis nuo darbų. Bendraudama plėsi akiratį, gausi naujų žinių, idėjų, kurios pravers dirbant. Gerai praleisi laiką ir su nauja jėga kibsi į darbus.
  • Skirk laiko poilsiui. Kiekvienas žmogus turi savo limitą. Bandydama bet kokia kaina jį viršyti nieko nelaimėsi, o pailsėjusi darbą padarysi žymiai greičiau ir efektyviau.
  • Atlikusi užduotį, sėkmingai įgyvendinusi planą, nepamiršk savęs apdovanoti – praleisk vakarą su draugais, pažaisk boulingą ar nueik į filmą. Padaryk tai, ko kurį laiką dėl darbų gausos tiesiog nespėjai.

Straipsnis spausdintas PANELĖS žurnale.
2017 m. NR. 8 (žiema) 34–35 p.

Paulina Botyriute Parašė:  

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *