Vaikų odontologė: „Ant dantų pastos pakuotės užrašytas vaiko amžius, skonis arba firmos pavadinimas – neturi reikšmės“

Vaikų odontologę Liną Džiaugytę norisi vadinti tikra dantukų fėja. Šiandien su ja kalbamės apie pieninius dantukus, apie jų tinkamą priežiūrą, dažniausiai daromas klaidas ir dėl to kylančias ligas bei problemas. Tėveliai, atidžiai skaitykite ir padėkite savo atžaloms dantukus išlaikyti sveikus!

nuotr. Rolandas Cikanavičius

Kodėl vienų dantukai sveiki, gražūs ir stiprūs, o kitų – silpni? Kalta genetika?

Kokia bus mūsų dantų sveikata, didžiąja dalimi priklauso nuo mūsų pačių, kaip juos prižiūrime, kiek dėmesio jiems skiriame. Daugelis kaltina genetiką, bet ji tikrai nėra lemiamas rodiklis. Net ir išdygus silpniems dantims (pvz., jei diagnozuojamas emalio formavimosi sutrikimas – hipoplazija) tikrai įmanoma užkirsti kelią ligoms ir išlaikyti juos sveikus. Taisyklinga dantų priežiūra susideda iš kelių sudedamųjų dalių: kruopštaus dantų valymo, mitybos subalansavimo ir žalingų įpročių vengimo. Didžiausias dėmesys turi būti skirtas higienai: daugelis nežino, kaip taisyklingai valyti dantis. Kartais net suaugę pacientai tvirtina, kad anksčiau jų niekas nemokė, kaip tai daryti. Deja, tada jie ir savo vaikams negali perduoti žinių apie tinkamus burnos higienos įpročius, todėl labai svarbu to mokyti ne tik vaikus, bet ir suaugusius. Jeigu bent du kartus per dieną kruopščiai nenuvalysite apnašų nuo dantų paviršiaus, jokios priemonės – nė profesionalūs dantų lakai, geliai ir pan. nepadės išlaikyti jų sveikų.

Į vaikų pirmuosius dantukus tėvai neretai pasižiūri pro pirštus – juk vis tiek iškris, o jų vietoje išdygs nauji – nuolatiniai dantys. Kokią įtaką pieniniai dantys turi nuolatinių formavimuisi?

Taip, pieniniai dantys turi savo „galiojimo laiką“. Jie mums reikalingi nuo kūdikystės iki ankstyvosios paauglystės (paskutiniai pieniniai dantys kartais iškrenta tik apie 11–12 metus). Šie dantys mums reikalingi ne tik kramtyti maistą, bet ir kalbos formavimuisi, žandikaulio augimui. Jei dantys sveiki – puiku. Tačiau, jei pieniniai dantys pradeda gesti vos tik išdygus pirmiesiems, kyla daug problemų. Didžiausia problema – dantų skausmas, dažniausiai užklumpantis visai netikėtai ir labai netinkamu laiku. Jei skauda, odontologo kabinete priimami rimti sprendimai, kartais dantį reikia pašalinti. Žinoma, danties šalinimas – paskutinis pasirinkimas, kai kitų galimybių nėra. Odontologams labai nemalonu tokią žinią pranešti tėvams, nes per anksti praradus bent vieną pieninį dantį, didėja netaisyklingo sąkandžio rizika.

Turiu pasakyti, kad „sugedusį“ dantį ne visada iškart pradeda skaudėti, kartais skausmas nė nepasireiškia, tačiau negydant pieninių dantų ėduonies, galimos komplikacijos: įvairaus laipsnio uždegimai dantyje arba aplink dantį, pūlinio susiformavimas. Pūlinys, esantis aplink pieninio danties šaknį, gali pakenkti nuolatinio danties formavimuisi. Jei atvejis sudėtingas, nuolatiniai dantys gali išdygti silpni (emalis būna netaisyklingai susiformavęs), ne savo vietoje (kreivai) arba išvis neišdygti. Todėl, jei pastebėjote dantų patamsėjimą, aptrupėjimą arba nuolat stringantį maistą tarpdančiuose – rekomenduoju nieko nelaukti ir kreiptis į savo odontologą arba vaikų odontologą. Bet kokią dantų ligą pastebėjus ankstyvoje stadijoje gydymas yra lengvesnis. Daugeliu ankstyvo ėduonies atvejų – plombavimas nereikalingas.

Visus tėvelius kviečiu apsilankyti pas savo odontologą vos tik išdygsta pirmasis dantukas. Pirmasis apsilankymas skirtas tėvams, informuoti juos, kaip išlaikyti dantis sveikus, kaip pasirinkti tinkamas priemones, kaip prižiūrėti. Odontologas įvertina riziką dėl ėduonies, paskiria atitinkamos sudėties dantų pastą, jei reikia, skiria ir papildomas priemones. Be to, rekomenduojama atvykti ir pakartotiniams profilaktinio patikrinimo vizitams po 3–12 mėn. (priklauso nuo rizikos susirgti ėduonimi laipsnio). Linkiu susitikti su savo odontologu laiku ir gauti visą reikiamą informaciją bei pagalbą. O, svarbiausia, rasti kantrybės laikytis odontologo nurodymų – taip užtikrinsite vaikų dantų sveikatą.

Ką būtina žinoti apie pieninių dantų priežiūrą, kokios klaidos pasitaiko dažniausiai?

Padėkite vaikui išsivalyti dantis. Pieninius dantis, lygiai taip pat kaip ir nuolatinius, reikia kruopščiai valyti. Vaikai iki 8 metų, patys to padaryti nemoka, tą turi daryti jų tėvai. Daugeliui tėvų tai neatrodo svarbu, dėl to jie linkę atsakomybę palikti pačiam vaikui, net jei jam tik treji. Tai didelė klaida. Net ir tada, kai vaikui sueina aštuoneri, nederėtų jo palikti vieno – prižiūrėkite, kaip vaikas valosi dantukus, jei reikia, padėkite.

Visas tekstas: https://minfo.lt/sveikatingumas/straipsnis/vaiku-odontologe-ant-dantu-pastos-pakuotes-uzrasytas-vaiko-amzius-skonis-arba-firmos-pavadinimas-neturi-reiksmes

Paulina Botyriute Parašė:  

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *